ARANYLÓ NAPRAFORGÓ ALAPÍTVÁNY

Alapítványunk legfontosabb célja óvodák, családi bölcsődék működtetése, kiemelt szintű nevelés, oktatás, az angol nyelv játékos megismertetése, valamint az anyák munkaerő piacon történő elhelyezkedése.

AZ ARANYLÓ NAPRAFORGÓ KÖZHASZNÚ ALAPÍTVÁNY

 

FELÜGYELŐ BIZOTTSÁGÁNAK ÜGYRENDJÉNEK MÓDOSÍTÁSA

 

 napraforgo_kep_14.jpg

amely az Alapító Okirat rendelkezéseivel összhangban, A Ptk, a Civil törvény, és a számviteli törvény rendelkezései figyelembe vételével szabályozza az Alapítvány Felügyelő Bizottságának működését.

Az ügyrend módosítását az Felügyelő Bizottság 2021. december 17.-én elfogadott 4/2021. FB határozat számú határozat 6. pontja fogadta el, hatályos 2022. január 01-től.

A felügyelő szerv létrehozója az alapítvány alapítója: Klampeczkiné Medgyes Barbara Gabriella.

Az Alapítvány Felügyelő Bizottságának tagjai, az Alapító Okirat, a jelen ügyrend és a mindenkor hatályos jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően végzik tevékenységüket.

A Felügyelő Bizottság ügyrendjének kialakítása a 2011. évi CLXXV. törvény az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról *  alapján történt:

41. § *  (1) A felügyelő szerv ellenőrzi a közhasznú szervezet működését és gazdálkodását. Ennek során a vezető tisztségviselőktől jelentést, a szervezet munkavállalóitól pedig tájékoztatást vagy felvilágosítást kérhet, továbbá a közhasznú szervezet könyveibe és irataiba betekinthet, azokat megvizsgálhatja.

(2) A felügyelő szerv tagja a közhasznú szervezet vezető szervének ülésén tanácskozási joggal részt vehet, illetve részt vesz, ha jogszabály vagy a létesítő okirat így rendelkezik.

(3) *  A felügyelő szerv köteles az intézkedésre való jogosultságának megfelelően a döntéshozó szervet vagy az ügyvezető szervet tájékoztatni és annak összehívását kezdeményezni, ha arról szerez tudomást, hogy

a) a szervezet működése során olyan jogszabálysértés vagy a szervezet érdekeit egyébként súlyosan sértő esemény (mulasztás) történt, amelynek megszüntetése vagy következményeinek elhárítása, illetve enyhítése az intézkedésre jogosult vezető szerv döntését teszi szükségessé;

b) a vezető tisztségviselők felelősségét megalapozó tény merült fel.

(4) *  A döntéshozó szervet vagy az ügyvezető szervet a felügyelő szerv indítványára - annak megtételétől számított harminc napon belül - intézkedés céljából össze kell hívni. E határidő eredménytelen eltelte esetén a döntéshozó szerv és az ügyvezető szerv összehívására a felügyelő szerv is jogosult.

(5) *  Ha az arra jogosult szerv a törvényes működés helyreállítása érdekében szükséges intézkedéseket nem teszi meg, a felügyelő szerv köteles haladéktalanul értesíteni a törvényességi ellenőrzést ellátó szervet. Ha a szervezet működése felett az ügyészség vagy más szerv törvényességi ellenőrzést nem gyakorol, a felügyelő szerv a szervezetet nyilvántartó bíróság előtt törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményez.

valamint 

A Felügyelő Bizottság az Alapító Okirat 10. pontja alapján az alábbiakban látja el tevékenységét, s alkotja meg Ügyrendjét:

10. A Felügyelő Bizottság:

10.1  Az Alapítvány felügyelő szerve a felügyelő bizottság, amely 3 főből áll. A felügyelő bizottság az Alapító kéri fel határozatlan időre. A felügyelő bizottság tagjai vezető tisztségviselőnek minősülnek.

A felügyelő bizottság tagja az a nagykorú személy lehet, akinek a cselekvőképességét a tevékenysége ellátásához szükséges körben nem korlátozták. Nem lehet a felügyelő bizottság tagja, akivel szemben a vezető tisztségviselőkre vonatkozó kizáró ok áll fenn, továbbá aki, vagy akinek a hozzátartozója a jogi személy vezető tisztségviselője.

A felügyelő bizottság tagjai:

Peller-Varga Csilla felügyelő bizottsági elnök

Gyöngyösi Adrienn

Szász Gyöngyvér

10.2 A felügyelő bizottság tagjai tiszteletdíjban, illetve költségtérítésben nem részesülhetnek.

10.3 A felügyelő bizottság tagjai megbízásukat az alapító okirathoz csatolt nyilatkozatuk értelmében vállalják.

A felügyelő bizottság ügyrendjét maga állapítja meg amely nem lehet ellentétes az alapító okirattal-, és a szerint működik.

A felügyelő bizottság szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal ülésezik.

Az ülések összehívását a felügyelő bizottság bármely tagja írásban kezdeményezheti. A tagokat a napirend közlésével az ülésnap előtt legalább nyolc nappal írásban értesíteni kell.

A felügyelő bizottság határozatképes, ha legalább két tag az ülésen jelen van. A határozatképtelenség esetén a megismételt ülést azonos napirendi pontokkal — legalább 8 napos időközzel kell kitűzni. A felügyelő bizottság a határozatait egyszerű szótöbbséggel — két tag jelenléte esetén egyhangú — nyílt szavazással hozza.

A felügyelő bizottság ülései általában nyilvánosak, üléseiről sorszámozott jegyzőkönyvet készít, határozatait ugyancsak sorszámozza.

10.4 A jegyzőkönyv tartalmazza: ülés helyét, idejét, a jelenlevő tagok, meghívott személyek és a jegyzőkönyvvezető nevét, a napirendet, a hozzászólásokat, az érdemi határozatokat és azok hatályát. A jegyzőkönyvet úgy kell vezetni, hogy abból az érdemi döntést támogatók és ellenzők számaránya megállapítható legyen.

A felügyelő bizottság bármely tagja jogosult a jegyzőkönyvbe foglaltatni — neve feltüntetése mellett — a döntésre leadott szavazatát. A jegyzőkönyvet a felügyelő bizottság ülésén a résztvevő tagok aláírják.

A felügyelő szerv ellenőrzi a közhasznú szervezet működését és gazdálkodását. Ennek során a vezető tisztségviselőktől jelentést, a szervezet munkavállalóitól pedig tájékoztatást vagy felvilágosítást kérhet, továbbá a közhasznú szervezet könyveibe és irataiba betekinthet, azokat megvizsgálhatja.

A felügyelő szerv tagja a közhasznú szervezet vezető szervnek ülésén tanácskozási joggal részt vehet.

A felügyelő szerv köteles az intézkedésre jogosult vezető szervet tájékoztatni és annak összehívását kezdeményezni, ha arról szerez tudomást, hogy

a)   a szervezet működése során olyan jogszabálysértést vagy a szervezet érdekeit egyébként súlyosan sértő esemény (mulasztás) történt, amelynek megszüntetése vagy a következményeinek elhárítása, illetve enyhítése az intézkedésre jogosult vezető szerv döntését teszi szükségessé;

b)   a vezető tisztségviselők felelősségét megalapozó tény merült fel. Az intézkedésre jogosult vezető szervet a felügyelő szerv indítványára — annak megtételétől számított harminc napon belül — össze kell hívni. E határidő eredménytelen eltelte esetén a vezető szerv összehívására a felügyelő szerv is jogosult.

Ha az arra jogosult szerv a törvénye működés helyreállítása érdekében szükséges intézkedéseket nem teszi meg, a felügyelő szerv köteles haladéktalanul értesíteni a törvényességi ellenőrzést ellátó szervet.

A felügyelő bizottsági tagság megszűnik:

-          tag halálával,

-          lemondásával,

-          az Alapító által történő visszahívással,

-          a felkérés időtartamának lejártával,

-          az Alapítvány megszűnésével.

 

I. A Felügyelő Bizottság szervezete:

1. A Felügyelő Bizottság (továbbiakban FB) az Alapító által választott, valamint a Kuratórium által támogatott 3 (három) tagú általános hatáskörű bizottság, mely a saját ügyrendje alapján működik.

2. Az FB tagjait az Alapító kéri fel határozatlan időre.

3. A megválasztott FB elkészíti saját ügyrendjét, melyet a Kuratórium elé terjeszt jóváhagyásra.

4. Az ügyrendet a bizottság módosíthatja. Erről a Kuratóriumot az elnök útján értesíti. Ezt követően a módosítást a Kuratórium hagyja jóvá.

5. A Felügyelő Bizottság tagjai:

-          Peller-Varga Csilla

-          Gyöngyösi Adrienn

-          Szász Gyöngyvér

6. A Felügyelő Bizottság elnöke: Peller-Varga Csilla

II. A Felügyelő Bizottság feladata:

1. Az Alapítvány működésének minden részletére kiterjedő felügyelete és ellenőrzése.

2. Az FB ellenőrzi az Alapítvány Alapító Okirat szerinti működését, a Kuratórium által hozott határozatok végrehajtását, az Alapítvány költségvetés szerinti gazdálkodását.

3. A tevékenysége során észlelt szabálytalanságokról, hiányosságokról a megállapításait, javaslatait a Kuratóriummal köteles közölni.

4. A Felügyelő Bizottság tevékenységéről írásban és/vagy szóban szükség szerint jelentést tesz a Kuratóriumnak.

5. A Felügyelő Bizottság üléseit a 1149 Budapest, Pósa L. u. 61. címen tartja meg. Amennyiben az ülés, külső tényező (pl. világjárvány, egyéb természeti katasztrófa) akadályoztatása következtében nem tartható meg személyes részvétellel, online is megtartható.

6. A vizsgálatok során feltárt hiányosságok megszüntetésére – adott esetben a felelősségre-vonásra – javaslatot tesz a Kuratóriumnak, a végrehajtást ellenőrzi, eredménytelenség esetén jogosult a Kuratóriumot összehívni.

7. A Felügyelő Bizottság köteles az intézkedésre jogosult Kuratóriumot, illetve az Alapítót tájékoztatni, és Kuratórium összehívását kezdeményezni, ha arról szerez tudomást, hogy

a) az Alapítvány működése során olyan jogszabálysértés vagy az Alapítvány érdekeit egyébként sértő esemény vagy mulasztás történt, amelynek megszüntetése vagy következményeinek elhárítása, illetve enyhítése az intézkedésre jogosult vezetőszerv döntését teszi szükségessé;

b) a vezető tisztségviselők felelősségét megalapozó tény merült fel.

7. Az intézkedésre jogosult vezetőszervet a Felügyelő Bizottság indítványára – annak megtételétől számított harminc napon belül - össze kell hívni. E határidő eredménytelen eltelte esetén a Kuratórium összehívására a Felügyelő Bizottság is jogosult.

8. Ha a Kuratórium, illetve annak Elnöke a törvényes működés helyreállítása érdekében a szükséges intézkedéseket nem teszi meg, a Felügyelő Bizottság köteles haladéktalanul értesíteni az ügyészséget.

III. A Felügyelő Bizottság működése:

1. Az FB évente legalább egyszer ülést tart. Munkájáról és megállapításairól kizárólag az Alapítónak tartozik felelősséggel.

2. Felügyelő bizottság ülését az elnök, az ülés előtt legalább 8 nappal a napirend megjelölésével hívja össze írásban.

a.) Abban az esetben, ha a Felügyelő bizottság minden tagja, vagy kétharmados többsége jelen van, és az ülés megtartása ellen senki sem tiltakozik, akkor a Felügyelő bizottság ülése megtartható a 8 napos határidő és a napirend előzetes közlése nélkül is.

b.) Indokolt, sürgős esetben az elnök rendkívüli ülést is összehívhat 8 napnál rövidebb határidővel, bármely kommunikációs eszközön. (telefon, e-mail).

c.) A határozatképtelenség esetén a megismételt ülést azonos napirendi pontokkal — legalább 8 napos időközzel kell kitűzni

d.) Az ülés összehívását az ok és a cél megjelölésével a Bizottság bármely tagja írásban kérheti az elnöktől.

e.) Az üléseket az elnök vezeti, a napirendi pontokat előterjeszti, de a Bizottság bármely tagja javasolhat új napirendi pontot.

f.) A felügyelő bizottság ülései általában nyilvánosak. Az FB felkérheti az Alapítvány kuratóriumi elnökét, hogy az FB által kért ügyekben számoljon be az FB-nek.

g.) Ha bármely tag kéri, úgy a határozathozatal előtt az FB elnök titkos szavazást rendelhet el.

3. A felügyelő bizottság határozatképes, ha legalább két tag az ülésen jelen van.

4. A felügyelő bizottság a határozatait egyszerű szótöbbséggel — két tag jelenléte esetén egyhangú — nyílt szavazással hozza, szavazategyenlőség esetén az Elnök szavazata dönt.

5. Az FB ülésekről Jegyzőkönyv készül, amelyet jelenléttől függetlenül minden bizottsági tag megkap.

A Jegyzőkönyvben rögzíteni kell:

a)           az ülés helyét, idejét, napirendjét, résztvevőit, a jegyzőkönyvvezető személyét, a ülés végét

b)           a jegyzőkönyvet minden résztvevőnek alá kell írnia       

c)                külön oldalon, a 6. pontban megjelölt módon annak sorszámát, a szavazás eredményét és a határozatok pontos szövegét, dátumot

d)               a hozott határozatot az ülésen résztvevő FB tagoknak alá kell írni.

A Jegyzőkönyvet, mely egyben jelenéti ív is az Elnök és a résztvevő bizottsági tagok írják alá. Az FB elnöke jogosult a “ARANYLÓ NAPRAFORGÓ ALAPÍTVÁNY – Felügyelő Bizottság” feliratú pecsét használatára. Az írásos dokumentumokat, avagy azok hiteles másolatait a jegyzőkönyvhöz kell csatolni, és azokat bizalmasan kell kezelni.

A jegyzőkönyvet az elnök felkérésére, bármely tag vezetheti, a jegyzőkönyvvezető személyét a jegyzőkönyvben meg kell jelölni.

6. A Felügyelő bizottság a döntéseit, állásfoglalásait határozati formában hozza. A határozatokat FB/év.hónap.nap jelöléssel kel ellátni.

7. A határozat tartalmától függően, a hozott határozatban – szükség esetén – fel kell tüntetni a teljesítési határidőt és a végrehajtásért felelős személy nevét.

8. Az Felügyelő Bizottság jegyzőkönyveiből és határozataiból 2 eredeti példány készül, az egyik az FB irattárában kerül tárolásra, a másikat 8 napon belül meg kell küldeni az Alapítvány Kuratóriumi elnökének, aki gondoskodik az érintetteknek történő eljuttatásról, vagy megteszi a szükséges intézkedéseket.

A FB elnök gondoskodik a Bizottság működésével kapcsolatos adminisztrációról. Az FB elnök felkérheti az Alapítvány kuratóriumának bármely tagját, hogy az adminisztrációs ügyekben legyen az FB segítségére.

9. A FB ellenőrző, vizsgálati tapasztalatairól, megállapításairól „Vizsgálati jegyzőkönyvet” készíthet, melyet valamennyi résztvevőnek alá kell írni. A Vizsgálati jegyzőkönyvet a FB soros ülése jegyzőkönyvéhez kell csatolni, arra a megfelelő napirend keretében utalni kell.

10. A Felügyelő Bizottság tagjai személyben kötelesek eljárni, képviseletnek nincs helye.

A Felügyelő Bizottság tagját e minőségben az Alapítvány kuratóriumi tagjai, valamint az Alapító nem utasíthatja.

11. Az ellenőrzések megkezdéséről a Felügyelő Bizottság vezetője tájékoztatni köteles a Kuratórium elnökét. Az ellenőrzés során a Felügyelő Bizottság a hatályos jogszabályok, illetve a Kuratórium belső szabályai szerint jár el.

12. A FB a tevékenysége során bármely ügyben, írásban (szóban) tájékoztatást kérhet az Alapítvány kuratóriumától, azok a tájékoztatáskérésre 15 napon belül kötelesek írásban válaszolni.

13. FB vizsgálatot egy adott témában a kuratórium valamennyi tagja kezdeményezheti.

14. A vizsgálatot a Bizottság az FB Elnök vezetésével végzi.

15. A Felügyelő Bizottság feladatai ellátásához - a szakértelmet meghaladó speciális kérdésekben – az Alapítvány költségén – a szükséges mértékben szakértőt vehet igénybe.

16. A Bizottság munkájának indokolt és számlával igazolt költségeit az Alapítvány költségvetéséből kell fedezni.

17. Az FB tevékenységéhez, ellenőrzéseinek lefolytatásához jogosult az Alapítvány teljes iratanyagának, mérlegeinek, jelenéseinek, könyvelésének megismerésére. Az Alapítvány működésével kapcsolatos összes helyszínen jogosult megjelenni, az ott lévő iratokba teljes jogkörrel betekinteni, adatokat, információkat gyűjteni. 

18. A Kuratórium ülésein a Felügyelő bizottság tagjai tanácskozási (felszólalási) joggal jogosult részt venni.

19. A Felügyelő Bizottság Elnöke és tagjai az alapítvány más vezető szerveiben tisztséget nem tölthetnek be.

20. A FB tag tisztségéről bármikor lemondhat, azonban, ha az Alapítvány működőképessége ezt megkívánja, a lemondás csak annak bejelentésétől számított harmincadik napon válik hatályossá, kivéve, ha az Alapító az új FB tag választásáról már ezt megelőzően gondoskodott. A lemondás hatályossá válásáig a FB tag a halaszthatatlan döntések meghozatalában, illetve az ilyen intézkedések megtételében köteles részt venni.

21. Új tag választása esetén annak megbízatása határozatlan időtartamra szól.

22. A bizottsági tagság megszűnik

a,           tag halálával,

b,           lemondásával,

c,           az Alapító által történő visszahívással,

d,           a felkérés időtartamának lejártával,

e,           az Alapítvány megszűnésével.

23. A Felügyelő Bizottság tagjainak száma az Alapító Okiratban meghatározott létszám alá csökken, vagy nincs, aki az ülését összehívja, a Kuratórium elnöke a Felügyelő Bizottság rendeltetésszerű működésének helyreállítása érdekében köteles jelezni ezt az Alapítónak.

24. A Felügyelő bizottság tagjai az Alapítvány ügyeiről szerzett értesüléseiket – tisztségük megszűnését követően is – bizalmasan kell kezelniük. Felelősek annak biztosításáért, hogy illetéktelen személyek ne férhessenek hozzá az általuk kért és részükre kiadott iratokhoz és adatokhoz.

A FELÜGYELŐ BIZOTTSÁG ÜGYRENDJÉNEK HATÁLYA: 5 ÉV

Évenként kötelező a z ügyrend felülvizsgálata, melyet bármely FB tag elkészíthet, a felülvizsgálatról jegyzőkönyv készül, melyet az FB elnöknek el kell fogadnia, a jegyzőkönyvben leírtak alapján, ha szükséges intézkedést kell kezdeményeznie.

Záradék:

A jelen Ügyrend módosítást az Aranyló Napraforgó Alapítvány Felügyelő Bizottsága a 2021. december 17. napján megtartott ülésén megtárgyalta, és mint a Felügyelő bizottság 4/2021. FB számú határozatában fogadta el, hatályos: 2022. január 01.-től.

 ……………………………………

PELLER-VARGA CSILLA

a Felügyelő Bizottság elnöke

Az Aranyló Napraforgó Alapítvány Kuratóriuma a Felügyelő Bizottság Ügyrendjét 24/2020. számú határozatában 2020. december 18.-án egyhangúan, ellenszavazat és tartózkodás nélkül megerősítette.

 

Az Aranyló Napraforgó Alapítvány Kuratóriuma a Felügyelő Bizottság Ügyrendjének módosítását 18/2021. számú határozatában 2021. december 28.-án egyhangúan, ellenszavazat és tartózkodás nélkül megerősítette.

 

  ……………………………………

MADARÁSZ KÁROLY

az Aranyló Napraforgó Alapítvány

kuratóriumi elnöke

 

 

 

 

AZ ARANYLÓ NAPRAFORGÓ KÖZHASZNÚ ALAPÍTVÁNY

 napraforgo.jpg

FELÜGYELŐ BIZOTTSÁGÁNAK ÜGYRENDJE

 

amely az Alapító Okirat rendelkezéseivel összhangban, A Ptk, a Civil törvény, és a számviteli törvény rendelkezései figyelembe vételével szabályozza az Alapítvány Felügyelő Bizottságának működését.

A felügyelő szerv létrehozója az alapítvány alapítója: Klampeczkiné Medgyes Barbara Gabriella.

Az Alapítvány Felügyelő Bizottságának tagjai, az Alapító Okirat, a jelen ügyrend és a mindenkor hatályos jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően végzik tevékenységüket.

A Felügyelő Bizottság ügyrendjének kialakítása a 2011. évi CLXXV. törvény az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról *  alapján történt: 

41. § *  (1) A felügyelő szerv ellenőrzi a közhasznú szervezet működését és gazdálkodását. Ennek során a vezető tisztségviselőktől jelentést, a szervezet munkavállalóitól pedig tájékoztatást vagy felvilágosítást kérhet, továbbá a közhasznú szervezet könyveibe és irataiba betekinthet, azokat megvizsgálhatja.

(2) A felügyelő szerv tagja a közhasznú szervezet vezető szervének ülésén tanácskozási joggal részt vehet, illetve részt vesz, ha jogszabály vagy a létesítő okirat így rendelkezik.

(3) *  A felügyelő szerv köteles az intézkedésre való jogosultságának megfelelően a döntéshozó szervet vagy az ügyvezető szervet tájékoztatni és annak összehívását kezdeményezni, ha arról szerez tudomást, hogy

a) a szervezet működése során olyan jogszabálysértés vagy a szervezet érdekeit egyébként súlyosan sértő esemény (mulasztás) történt, amelynek megszüntetése vagy következményeinek elhárítása, illetve enyhítése az intézkedésre jogosult vezető szerv döntését teszi szükségessé;

b) a vezető tisztségviselők felelősségét megalapozó tény merült fel.

(4) *  A döntéshozó szervet vagy az ügyvezető szervet a felügyelő szerv indítványára - annak megtételétől számított harminc napon belül - intézkedés céljából össze kell hívni. E határidő eredménytelen eltelte esetén a döntéshozó szerv és az ügyvezető szerv összehívására a felügyelő szerv is jogosult.

(5) *  Ha az arra jogosult szerv a törvényes működés helyreállítása érdekében szükséges intézkedéseket nem teszi meg, a felügyelő szerv köteles haladéktalanul értesíteni a törvényességi ellenőrzést ellátó szervet. Ha a szervezet működése felett az ügyészség vagy más szerv törvényességi ellenőrzést nem gyakorol, a felügyelő szerv a szervezetet nyilvántartó bíróság előtt törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményez.

valamint  

A Felügyelő Bizottság az Alapító Okirat 10. pontja alapján az alábbiakban látja el tevékenységét, s alkotja meg Ügyrendjét:

10. A Felügyelő Bizottság:

10.1  Az Alapítvány felügyelő szerve a felügyelő bizottság, amely 3 főből áll. A felügyelő bizottság az Alapító kéri fel határozatlan időre. A felügyelő bizottság tagjai vezető tisztségviselőnek minősülnek.

A felügyelő bizottság tagja az a nagykorú személy lehet, akinek a cselekvőképességét a tevékenysége ellátásához szükséges körben nem korlátozták. Nem lehet a felügyelő bizottság tagja, akivel szemben a vezető tisztségviselőkre vonatkozó kizáró ok áll fenn, továbbá aki, vagy akinek a hozzátartozója a jogi személy vezető tisztségviselője.

A felügyelő bizottság tagjai:

Peller-Varga Csilla felügyelő bizottsági elnök

Gyöngyösi Adrienn

Szász Gyöngyvér

10.2 A felügyelő bizottság tagjai tiszteletdíjban, illetve költségtérítésben nem részesülhetnek.

10.3 A felügyelő bizottság tagjai megbízásukat az alapító okirathoz csatolt nyilatkozatuk értelmében vállalják.

A felügyelő bizottság ügyrendjét maga állapítja meg amely nem lehet ellentétes az alapító okirattal-, és a szerint működik.

A felügyelő bizottság szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal ülésezik.

Az ülések összehívását a felügyelő bizottság bármely tagja írásban kezdeményezheti. A tagokat a napirend közlésével az ülésnap előtt legalább nyolc nappal írásban értesíteni kell.

A felügyelő bizottság határozatképes, ha legalább két tag az ülésen jelen van. A határozatképtelenség esetén a megismételt ülést azonos napirendi pontokkal — legalább 8 napos időközzel kell kitűzni. A felügyelő bizottság a határozatait egyszerű szótöbbséggel — két tag jelenléte esetén egyhangú — nyílt szavazással hozza.

A felügyelő bizottság ülései általában nyilvánosak, üléseiről sorszámozott jegyzőkönyvet készít, határozatait ugyancsak sorszámozza.

10.4 A jegyzőkönyv tartalmazza: ülés helyét, idejét, a jelenlevő tagok, meghívott személyek és a jegyzőkönyvvezető nevét, a napirendet, a hozzászólásokat, az érdemi határozatokat és azok hatályát. A jegyzőkönyvet úgy kell vezetni, hogy abból az érdemi döntést támogatók és ellenzők számaránya megállapítható legyen.

A felügyelő bizottság bármely tagja jogosult a jegyzőkönyvbe foglaltatni — neve feltüntetése mellett — a döntésre leadott szavazatát. A jegyzőkönyvet a felügyelő bizottság ülésén a résztvevő tagok aláírják.

A felügyelő szerv ellenőrzi a közhasznú szervezet működését és gazdálkodását. Ennek során a vezető tisztségviselőktől jelentést, a szervezet munkavállalóitól pedig tájékoztatást vagy felvilágosítást kérhet, továbbá a közhasznú szervezet könyveibe és irataiba betekinthet, azokat megvizsgálhatja.

A felügyelő szerv tagja a közhasznú szervezet vezető szervnek ülésén tanácskozási joggal részt vehet.

A felügyelő szerv köteles az intézkedésre jogosult vezető szervet tájékoztatni és annak összehívását kezdeményezni, ha arról szerez tudomást, hogy

a)   a szervezet működése során olyan jogszabálysértést vagy a szervezet érdekeit egyébként súlyosan sértő esemény (mulasztás) történt, amelynek megszüntetése vagy a következményeinek elhárítása, illetve enyhítése az intézkedésre jogosult vezető szerv döntését teszi szükségessé;

b)   a vezető tisztségviselők felelősségét megalapozó tény merült fel. Az intézkedésre jogosult vezető szervet a felügyelő szerv indítványára — annak megtételétől számított harminc napon belül — össze kell hívni. E határidő eredménytelen eltelte esetén a vezető szerv összehívására a felügyelő szerv is jogosult.

Ha az arra jogosult szerv a törvénye működés helyreállítása érdekében szükséges intézkedéseket nem teszi meg, a felügyelő szerv köteles haladéktalanul értesíteni a törvényességi ellenőrzést ellátó szervet.

A felügyelő bizottsági tagság megszűnik:

-          tag halálával,

-          lemondásával,

-          az Alapító által történő visszahívással,

-          a felkérés időtartamának lejártával,

-          az Alapítvány megszűnésével.

I. A Felügyelő Bizottság szervezete:

1. A Felügyelő Bizottság (továbbiakban FB) az Alapító által választott, valamint a Kuratórium által támogatott 3 (három) tagú általános hatáskörű bizottság, mely a saját ügyrendje alapján működik.

2. Az FB tagjait az Alapító kéri fel határozatlan időre.

3. A megválasztott FB elkészíti saját ügyrendjét, melyet a Kuratórium elé terjeszt jóváhagyásra.

4. Az ügyrendet a bizottság módosíthatja. Erről a Kuratóriumot az elnök útján értesíti. Ezt követően a módosítást a Kuratórium hagyja jóvá.

5. A Felügyelő Bizottság tagjai:

-          Peller-Varga Csilla

-          Gyöngyösi Adrienn

-          Szász Gyöngyvér

6. A Felügyelő Bizottság elnöke: Peller-Varga Csilla

II. A Felügyelő Bizottság feladata:

1. Az Alapítvány működésének minden részletére kiterjedő felügyelete és ellenőrzése.

2. Az FB ellenőrzi az Alapítvány Alapító Okirat szerinti működését, a Kuratórium által hozott határozatok végrehajtását, az Alapítvány költségvetés szerinti gazdálkodását.

3. A tevékenysége során észlelt szabálytalanságokról, hiányosságokról a megállapításait, javaslatait a Kuratóriummal köteles közölni.

4. A Felügyelő Bizottság tevékenységéről írásban és/vagy szóban szükség szerint jelentést tesz a Kuratóriumnak.

5. A Felügyelő Bizottság üléseit a 1149 Budapest, Pósa L. u. 61. címen tartja meg. Amennyiben az ülés, külső tényező (pl. világjárvány, egyéb természeti katasztrófa) akadályoztatása következtében nem tartható meg személyes részvétellel, online is megtartható.

6. A vizsgálatok során feltárt hiányosságok megszüntetésére – adott esetben a felelősségre-vonásra – javaslatot tesz a Kuratóriumnak, a végrehajtást ellenőrzi, eredménytelenség esetén jogosult a Kuratóriumot összehívni.

7. A Felügyelő Bizottság köteles az intézkedésre jogosult Kuratóriumot, illetve az Alapítót tájékoztatni, és Kuratórium összehívását kezdeményezni, ha arról szerez tudomást, hogy

a) az Alapítvány működése során olyan jogszabálysértés vagy az Alapítvány érdekeit egyébként sértő esemény vagy mulasztás történt, amelynek megszüntetése vagy következményeinek elhárítása, illetve enyhítése az intézkedésre jogosult vezetőszerv döntését teszi szükségessé;

b) a vezető tisztségviselők felelősségét megalapozó tény merült fel.

7. Az intézkedésre jogosult vezetőszervet a Felügyelő Bizottság indítványára – annak megtételétől számított harminc napon belül - össze kell hívni. E határidő eredménytelen eltelte esetén a Kuratórium összehívására a Felügyelő Bizottság is jogosult.

8. Ha a Kuratórium, illetve annak Elnöke a törvényes működés helyreállítása érdekében a szükséges intézkedéseket nem teszi meg, a Felügyelő Bizottság köteles haladéktalanul értesíteni az ügyészséget.

III. A Felügyelő Bizottság működése:

1. Az FB évente legalább egyszer ülést tart. Munkájáról és megállapításairól kizárólag az Alapítónak tartozik felelősséggel.

2. Felügyelő bizottság ülését az elnök, az ülés előtt legalább 8 nappal a napirend megjelölésével hívja össze írásban.

a.) Abban az esetben, ha a Felügyelő bizottság minden tagja, vagy kétharmados többsége jelen van, és az ülés megtartása ellen senki sem tiltakozik, akkor a Felügyelő bizottság ülése megtartható a 8 napos határidő és a napirend előzetes közlése nélkül is.

b.) Indokolt, sürgős esetben az elnök rendkívüli ülést is összehívhat 8 napnál rövidebb határidővel, bármely kommunikációs eszközön. (telefon, e-mail).

c.) A határozatképtelenség esetén a megismételt ülést azonos napirendi pontokkal — legalább 8 napos időközzel kell kitűzni

d.) Az ülés összehívását az ok és a cél megjelölésével a Bizottság bármely tagja írásban kérheti az elnöktől.

e.) Az üléseket az elnök vezeti, a napirendi pontokat előterjeszti, de a Bizottság bármely tagja javasolhat új napirendi pontot.

f.) A felügyelő bizottság ülései általában nyilvánosak. Az FB felkérheti az Alapítvány kuratóriumi elnökét, hogy az FB által kért ügyekben számoljon be az FB-nek.

g.) Ha bármely tag kéri, úgy a határozathozatal előtt az FB elnök titkos szavazást rendelhet el.

3. A felügyelő bizottság határozatképes, ha legalább két tag az ülésen jelen van.

4. A felügyelő bizottság a határozatait egyszerű szótöbbséggel — két tag jelenléte esetén egyhangú — nyílt szavazással hozza, szavazategyenlőség esetén az Elnök szavazata dönt.

5. Az FB ülésekről Jegyzőkönyv készül, amelyet jelenléttől függetlenül minden bizottsági tag megkap.

A Jegyzőkönyvben rögzíteni kell:

a)           az ülés helyét, idejét, napirendjét, résztvevőit, a jegyzőkönyvvezető személyét, a ülés végét

b)           a jegyzőkönyvet minden résztvevőnek alá kell írnia       

c)                külön oldalon, a 6. pontban megjelölt módon annak sorszámát, a szavazás eredményét és a határozatok pontos szövegét, dátumot

d)               a hozott határozatot az ülésen résztvevő FB tagoknak alá kell írni.

A Jegyzőkönyvet, mely egyben jelenéti ív is az Elnök és a résztvevő bizottsági tagok írják alá. Az FB elnöke jogosult a “ARANYLÓ NAPRAFORGÓ ALAPÍTVÁNY – Felügyelő Bizottság” feliratú pecsét használatára. Az írásos dokumentumokat, avagy azok hiteles másolatait a jegyzőkönyvhöz kell csatolni, és azokat bizalmasan kell kezelni.

A jegyzőkönyvet az elnök felkérésére, bármely tag vezetheti, a jegyzőkönyvvezető személyét a jegyzőkönyvben meg kell jelölni.

6. A Felügyelő bizottság a döntéseit, állásfoglalásait határozati formában hozza. A határozatokat FB utótaggal, az adott év feltüntetésével, arab számmal, folyamatos számozással kell ellátni (pl. 1/200.. FB, 2/200.. FB, stb.).

7. A határozat tartalmától függően, a hozott határozatban – szükség esetén – fel kell tüntetni a teljesítési határidőt és a végrehajtásért felelős személy nevét.

8. Az Felügyelő Bizottság jegyzőkönyveiből és határozataiból 2 eredeti példány készül, az egyik az FB irattárában kerül tárolásra, a másikat 8 napon belül meg kell küldeni az Alapítvány Kuratóriumi elnökének, aki gondoskodik az érintetteknek történő eljuttatásról, vagy megteszi a szükséges intézkedéseket.

A FB elnök gondoskodik a Bizottság működésével kapcsolatos adminisztrációról. Az FB elnök felkérheti az Alapítvány kuratóriumának bármely tagját, hogy az adminisztrációs ügyekben legyen az FB segítségére.

9. A FB ellenőrző, vizsgálati tapasztalatairól, megállapításairól „Vizsgálati jegyzőkönyvet” készíthet, melyet valamennyi résztvevőnek alá kell írni. A Vizsgálati jegyzőkönyvet a FB soros ülése jegyzőkönyvéhez kell csatolni, arra a megfelelő napirend keretében utalni kell.

10. A Felügyelő Bizottság tagjai személyben kötelesek eljárni, képviseletnek nincs helye.

A Felügyelő Bizottság tagját e minőségben az Alapítvány kuratóriumi tagjai, valamint az Alapító nem utasíthatja.

11. Az ellenőrzések megkezdéséről a Felügyelő Bizottság vezetője tájékoztatni köteles a Kuratórium elnökét. Az ellenőrzés során a Felügyelő Bizottság a hatályos jogszabályok, illetve a Kuratórium belső szabályai szerint jár el.

12. A FB a tevékenysége során bármely ügyben, írásban (szóban) tájékoztatást kérhet az Alapítvány kuratóriumától, azok a tájékoztatáskérésre 15 napon belül kötelesek írásban válaszolni.

13. FB vizsgálatot egy adott témában a kuratórium valamennyi tagja kezdeményezheti.

14. A vizsgálatot a Bizottság az FB Elnök vezetésével végzi.

15. A Felügyelő Bizottság feladatai ellátásához - a szakértelmet meghaladó speciális kérdésekben – az Alapítvány költségén – a szükséges mértékben szakértőt vehet igénybe.

16. A Bizottság munkájának indokolt és számlával igazolt költségeit az Alapítvány költségvetéséből kell fedezni.

17. Az FB tevékenységéhez, ellenőrzéseinek lefolytatásához jogosult az Alapítvány teljes iratanyagának, mérlegeinek, jelenéseinek, könyvelésének megismerésére. Az Alapítvány működésével kapcsolatos összes helyszínen jogosult megjelenni, az ott lévő iratokba teljes jogkörrel betekinteni, adatokat, információkat gyűjteni.  

18. A Kuratórium ülésein a Felügyelő bizottság tagjai tanácskozási (felszólalási) joggal jogosult részt venni.

19. A Felügyelő Bizottság Elnöke és tagjai az alapítvány más vezető szerveiben tisztséget nem tölthetnek be.

20. A FB tag tisztségéről bármikor lemondhat, azonban, ha az Alapítvány működőképessége ezt megkívánja, a lemondás csak annak bejelentésétől számított harmincadik napon válik hatályossá, kivéve, ha az Alapító az új FB tag választásáról már ezt megelőzően gondoskodott. A lemondás hatályossá válásáig a FB tag a halaszthatatlan döntések meghozatalában, illetve az ilyen intézkedések megtételében köteles részt venni.

21. Új tag választása esetén annak megbízatása határozatlan időtartamra szól.

22. A bizottsági tagság megszűnik

a,           tag halálával,

b,           lemondásával,

c,           az Alapító által történő visszahívással,

d,           a felkérés időtartamának lejártával,

e,           az Alapítvány megszűnésével.

23. A Felügyelő Bizottság tagjainak száma az Alapító Okiratban meghatározott létszám alá csökken, vagy nincs, aki az ülését összehívja, a Kuratórium elnöke a Felügyelő Bizottság rendeltetésszerű működésének helyreállítása érdekében köteles jelezni ezt az Alapítónak.

24. A Felügyelő bizottság tagjai az Alapítvány ügyeiről szerzett értesüléseiket – tisztségük megszűnését követően is – bizalmasan kell kezelniük. Felelősek annak biztosításáért, hogy illetéktelen személyek ne férhessenek hozzá az általuk kért és részükre kiadott iratokhoz és adatokhoz.

A FELÜGYELŐ BIZOTTSÁG ÜGYRENDJÉNEK HATÁLYA: 5 ÉV

Évenként kötelező a z ügyrend felülvizsgálata, melyet bármely FB tag elkészíthet, a felülvizsgálatról jegyzőkönyv készül, melyet az FB elnöknek el kell fogadnia, a jegyzőkönyvben leírtak alapján, ha szükséges intézkedést kell kezdeményeznie.

Záradék:

A jelen Ügyrendet az Aranyló Napraforgó Alapítvány Felügyelő Bizottsága a 2020. december 18. napján megtartott ülésén megtárgyalta, és mint a Felügyelő bizottság 14/2020. FB számú határozatát fogadta el egyúttal hatályon kívül helyezte az FB 2013. július 02.-én kelt ügyrendjét.

Az Aranyló Napraforgó Alapítvány Kuratóriuma jelen Ügyrendet 24/2020. számú határozatában 2020. december 18.-án egyhangúan, ellenszavazat és tartózkodás nélkül megerősítette. 

……………………………………

PELLER-VARGA CSILLA

a Felügyelő Bizottság elnöke

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 31
Tegnapi: 80
Heti: 409
Havi: 2 171
Össz.: 277 442

Látogatottság növelés
Oldal: FB ügyrendje
ARANYLÓ NAPRAFORGÓ ALAPÍTVÁNY - © 2008 - 2024 - aranylonapraforgo.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »